Committee-Membership-List

Committee Membership Lists

COURT

Mr Richard Fuller, The Master

Mr Jonathan Neame DL, Upper Warden

Mr James Staughton OBE DL, Middle Warden

Prof Katherine Smart, Renter Warden

Mr Keith Bott MBE

Mr James Clarke

Mr Tim Clay

Mr Martyn Cozens

Mr Richard Everard OBE DL

Mr Peter Furness-Smith

Mr Stephen Goodyear

Mr Stephen Gould

Mr Gary Haigh

Mr Miles Jenner DL

Mr Fergus McMullen DL

Mr Torquil Sligo-Young

Mr Chris Soley

Mr Stephen Spencer-Jones

Mr Clive Strowger OBE

Mr Simon Theakston DL

Mr Rupert Thompson

Mr Chris Ward

Mr Paul Wells

INVESTMENT COMMITTEE

Mr Tony Mair, Chair

Dr John Andrews

Mr Don Bridgman

Mr Peter Furness-Smith

Mr Torquil Sligo-Young

Prof Katherine Smart - Renter Warden

Mr Clive Strowger OBE

Click here for terms of reference

PROPERTY COMMITTEE

Mr Richard Everard OBE DL, Chair

Mr George Barnes

Mr Anthony Fuller CBE

Mr Chris Ives

Mr Des O'Flanagan

Mr James Staughton OBE DL - Middle Warden

Mr Peter Turner

Mr Jonathan Webster

Click here for terms of reference

LIVERY COMMITTEE

Prof Katherine Smart, Chair

Mr Keith Bott MBE

Mr Ewan Harries

Mr Simon Jackson

Mr Andy Maddock

Mrs Chrissie Nuttall

Mr Bruce Ray

Mr Chris Ward

Click here for terms of reference

BREWERS' RESEARCH AND EDUCATION FUND ADVISORY COMMITTEE

Richard Westwood, Chair * – BBPA Representative

Fergus Fitzgerald - IBD Representative

Miles Jenner DL * - Brewers' Representative

Andrew Runcie - BBPA Representative

George Young * - BBPA Representative

* Liveryman

DAME ALICE OWEN'S FOUNDATION ADVISORY COMMITTEE

Mr Clive Strowger OBE, Chair *

Ms Sarah Callaghan - Islington Representative

Cllr Kaya Comer-Schwartz – Islington Representative

Mr Paul Filmer – Independent Representative

Mr Gary Haigh - Dame Alice Owen's School Representateive *

Mr Peter Martin – Dame Alice Owen’s School Representative

Mrs Hannah Nemko – Dame Alice Owen’s School Representative

Dame Erica Pienaar - Independent Representative

Cllr Michelline Safi Ngongo - Islington Representative

Mr Paul Wells *

Mr Billy Whitbread *

* Liveryman

Click here for terms of reference

HALL DEVELOPMENT COMMITTEE

Mr Stephen Goodyear, Chair

Mr Richard Everard OBE DL

Mr Richard Fuller

Mr Jonathan Neame DL

Cdre Nick Tindal

Mr Peter Turner

DAME ALICE OWEN'S SCHOOL GOVERNORS

Mr Peter Martin, Chair

Mr Tristan Balakrishna

Mr Nick Barnes

Mr David Burrowes

Mr Richard Fuller *

Mr Gary Haigh *

Mrs Sandra Huckle

Mrs Tania Jackson

Mrs Gill Keating

Mr Dan Latham

Mr Mark Mills-Bishop

Mrs Hannah Nemko

Mr Andrew Porter

Mr Jonathan Robinson

Prof Katherine Smart - Renter Warden *

Mr Adrian Sykes

Mrs Sally Tanner

Mr Glenn Taylor

Cdre Nick Tindal

Mr Charles Tracy

Mrs Jackie Tyler

Mr Paul Wells *

* Liveryman

ALDENHAM SCHOOL GOVERNORS

Mrs Sarah Altman, Chair

Mrs Fiona Cuttell

Mr Alan Day

Dr Jane Hawdon

Mr Anthony Hellman

Mr Andrew Hunter

Mr James James-Crook

Mr David Lambert

The Ven Dr Jane Mainwaring

Mr Jonathan Neame DL - Upper Warden *

Mr Alan Phillips

Mr Chris Rees

Ms Harriet Simmons

Mr Torquil Sligo-Young *

Mrs Heather Thomas

Mr David Tidmarsh

Cdre Nick Tindal

Mr Tom Wells *

* Liveryman

 

FE CLEARY SCHOOLS FUND TRUSTEES

Mr Miles Jenner DL, Chair *

Mrs Diane Coyne

Mr Ewan Harries *

Mr Peter Martin

Mrs Barbara Miller

Mr Iain Smedley

Mr Stephen Spencer-Jones *

Cdre Nick Tindal

Mr Charles Tracy

* Liveryman