Committee-Membership-List

Committee Membership Lists

COURT

Mr Richard Fuller, The Master

Mr Jonathan Neame DL, Upper Warden

Mr James Staughton OBE DL, Middle Warden

Prof Katherine Smart, Renter Warden

Mr Keith Bott MBE

Mr James Clarke

Mr Tim Clay

Mr Martyn Cozens

Mr Richard Everard OBE DL

Mr Peter Furness-Smith

Mr Stephen Goodyear

Mr Stephen Gould

Mr Gary Haigh

Mr Miles Jenner DL

Mr Fergus McMullen DL

Mr Bruce Ray

Mr Torquil Sligo-Young

Mr Chris Soley

Mr Stephen Spencer-Jones

Mr Clive Strowger OBE

Mr Simon Theakston DL

Mr David Thompson

Mr Rupert Thompson

Mr Chris Ward

Mr Paul Wells

INVESTMENT COMMITTEE

Mr David Thompson, Chair

Dr John Andrews

Mr Don Bridgman

Mr Peter Furness-Smith

Mr Tony Mair

Mr Torquil Sligo-Young

Prof Katherine Smart - Renter Warden

Mr Clive Strowger OBE

Mr Tim Turner

Click here for terms of reference

PROPERTY COMMITTEE

Mr Richard Everard OBE DL, Chair

Mr George Barnes

Mr Anthony Fuller CBE

Mr Chris Ives

Mr Des O'Flanagan

Mr James Staughton OBE DL - Middle Warden

Mr Peter Turner

Mr Jonathan Webster

Click here for terms of reference

INVESTMENT STRATEGY COMMITTEE

Mr David Thompson, Chair

Dr John Andrews

Mr George Barnes

Mr Don Bridgman

Mr Richard Everard OBE DL

Mr Anthony Fuller CBE

Mr Richard Fuller

Mr Peter Furness-Smith

Mr Chris Ives

Mr Tony Mair

Mr Jonathan Neame DL

Mr Des O'Flanagan

Mr Torquil Sligo-Young

Prof Katherine Smart

Mr James Staughton OBE DL

Mr Clive Strowger OBE

Mr Peter Turner

Mr Tim Turner

Mr Jonathan Webster

Click here for terms of reference

LIVERY COMMITTEE

Prof Katherine Smart, Chair

Mr Keith Bott MBE

Mr Ewan Harries

Mr Simon Jackson

Mr Andy Maddock

Mrs Chrissie Nuttall

Mr Bruce Ray

Mr Chris Ward

Click here for terms of reference

DAME ALICE OWEN'S FOUNDATION ADVISORY COMMITTEE

Mr Clive Strowger OBE, Chair *

Cllr Kaya Comer-Schwartz – Islington Representative

Mr Paul Filmer – Independent Representative

Mr Gary Haigh - Dame Alice Owen's School Representateive *

Mr Peter Martin – Dame Alice Owen’s School Representative

Mrs Hannah Nemko – Dame Alice Owen’s School Representative

Prof Zoe Radnor - Independent Representative

Ms Andrea Stark - Islington Representative

Cllr Richard Watts - Islington Representative

Mr Paul Wells *

Mr Billy Whitbread *

* Liveryman

Click here for terms of reference

BREWERS' RESEARCH AND EDUCATION FUND ADVISORY COMMITTEE

Richard Westwood, Chair * – BBPA Representative

Fergus Fitzgerald - IBD Representative

Miles Jenner DL * - Brewers' Representative

Andrew Runcie - BBPA Representative

George Young * - BBPA Representative

* Liveryman

HALL DEVELOPMENT COMMITTEE

Mr Stephen Goodyear, Chair

Mr Richard Everard OBE DL

Mr Peter Furness-Smith

Mr Nick Miller

Col Michael O’Dwyer OBE

Mr Peter Turner

Mr Martijn van Buuren

ALDENHAM SCHOOL GOVERNORS

Mr Trevor Barton, Chair

Mrs Sarah Altman

Mrs Fiona Cuttell

Mr Alan Day

Dr Jane Hawdon

Mr Anthony Hellman

Mr James James-Crook

Mr David Lambert

The Ven Dr Jane Mainwaring

Mr Jonathan Neame DL - Upper Warden *

Ms Deborah Nicholes

Col Michael O'Dwyer OBE

Mr Alan Phillips

Mr Chris Rees

Ms Vandana Shah

Ms Harriet Simmons

Mr Torquil Sligo-Young *

Mr David Tidmarsh

Mr Tom Wells *

* Liveryman

 

DAME ALICE OWEN'S SCHOOL GOVERNORS

Mr Peter Martin, Chair

Mr George Barnes *

Mr Nick Barnes

Mr Tim Bonham *

Mr David Burrowes

Mr Richard Fuller *

Mr Seamus Gillen

Mr Gary Haigh *

Mrs Sandra Huckle

Mr Dan Latham

Mr Mark Mills-Bishop

Mrs Hannah Nemko

Col Michael O'Dwyer OBE

Mr Andrew Porter

Mr Jonathan Robinson

Prof Katherine Smart - Renter Warden *

Mrs Sally Tanner

Mr Glenn Taylor

Mr Charles Tracy

Mrs Jackie Tyler

Mr Paul Wells *

* Liveryman

 

FE CLEARY SCHOOLS FUND TRUSTEES

Mr Tom Morkill MBE, Chair *

Mrs Diane Coyne

Mr Ewan Harries *

Mr Miles Jenner DL *

Mr Peter Martin

Mrs Barbara Miller

Col Michael O'Dwyer OBE

Mr Iain Smedley

Mr Charles Tracy

* Liveryman